معامله گری بازی احتمالات است. هیچ قطعیتی در بازارهای مالی وجود ندارد. همزمان که شما تصمیم به باز کردن موقعیت خرید می گیرید و فکر می کنید که در بهترین و ارزانترین نقطه وارد معامله خرید خواهید شد، در طرف مقابل شما کسی قرار دارد که به اندازه شما باهوش است و فکر می کند که در بهترین و مناسب ترین نقطه از معامله خارج خواهد شد! قطعاً یا شما اشتباه می کنید و یا طرف مقابل شما که فروشنده است! اگر شما اشتباه کنید با زیان از معامله خارج خواهید شد و طرف مقابل شما از معامله با سود خارج خواهد شد. اما اگر تحلیل شما در مورد ارزندگی معامله خرید درست باشد، برنده این دوئل شما خواهید بود! حال فرض کنید برای خود قانونی بگذارید که همیشه معاملات سودآور شما دو برابر معاملات ضررده، برای شما بازدهی داشته باشد. یعنی مثلا در مقابل ۲ واحد سود، یک واحد زیان ببینید. در این صورت برآیند معاملات شما مثبت خواهد بود! حال فرض کنید که در این بازی احتمالات، ۱۰ معامله پشت سر هم با شکست مواجه شوید! اگر:

  • حد ضرر معاملات شما ۱% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۱۰% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۱۱ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.
  • حد ضرر معاملات شما ۲% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۱۸% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۲۲ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.
  • حد ضرر معاملات شما ۳% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۲۶% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۳۶ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.
  • حد ضرر معاملات شما ۴% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۳۴% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۵۰ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.
  • حد ضرر معاملات شما ۵% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۴۰% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۶۷ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.
  • حد ضرر معاملات شما ۱۰% باشد، پس از ۱۰ معامله ناموفق شما ۶۵% از موجودی حساب خود را از دست خواهید داد و برای جبران ضرر باید ۱۸۷ % سود کنید تا ضرر شما جبران شود.

همانطور که مشاهده می کنید، علاوه بر نسبت ریوارد به ریسک (Reward/Risk) باید حد ضرر خود را بر روی درصد منطقی از کل سرمایه درگیر قرار دهید. با رعایت این دو اصل ساده احتمال موفقیت شما بیش از ۵۰ درصد خواهد بود.

همانطور که در نمودار بالا مشاهده می کنید در صورتی که شما ۷۰ درصد ضرر کنید، باید ۲۳۳ درصد سود کنید تا سر به سر شوید!

مدیریت سرمایه یعنی انجام فرآیندهایی که به کاهش ریسک و افزایش بازدهی می انجامد. هدف اصلی از مدیریت سرمایه حفظ سرمایه و کنترل ریسک می باشد.

قبلا در این پست، ابزاری برای محاسبه حجم معامله معرفی کردیم. در این پست نیز قصد داریم ابزاری ساده تر برای مدیریت حجم معامله، به شما معرفی کنیم. این ابزار Money Management tool نام دارد و برای MT4 و MT5 قابل استفاده است.

در این ابزار شما مقدار ریسک، حد سود و حد ضرر را مشخص می کنید و بر این اساس حجم معامله مشخص می شود. برای استفاده از این ابزار حتما بایدحالت Algo Trading روشن باشد.

Money Management Tool
Money Management Tool

لینک دانلود ابزار Money Management tool

5

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *