در این پست به معرفی بهترین پادکست های فارسی می پردازیم.

اینوست پلاس

اینوست پلاس (Investplus) پادکستی است با موضوع بازارهای مالی و سرمایه گذاری. با توجه به علاقه شخصی ای که دارم مشتاقانه انتشار اپیزود های جدید این پادکست رو پیگیری می کنم. یکی از بهترین اپیزودهای این پادکست که تا به حال بیش از ۳ بار گوشش کردم، پادکست بیست و سوم با عنوان تجربه که مربوط به مصاحبه آقای جواد پدارم راد می باشد.

دغدغه ایران

دغدغه ایران، پادکست معرفی کتاب، تحلیل اجتماعی و روایت صوتی نوشتارهای محمد فاضلی است. محمد فاضلی، مدرس دانشگاه شهید بهشتی و نویسنده کانال دغدغه ایران در تلگرام است. این پادکست درباره مسائل، راهکارهای توسعه ایران است. پادکست دغدغه ایران دوشنبه هر هفته منتشر می‌شود.

به نظر بنده بهترین قسمت این پادکست مربوط به اپیزود بیست و پنجم با عنوان “مسأله آب و همبستگی اجتماعی” است که سخنرانی محمد فاضلی در یک سیمنار می باشد.

انسانک

پادکست فارسی انسانک سلسله جستارهایی شفاهی متکی بر تأمل در تجربیات زیسته به روایت حسام ایپکچی است.

ریشه انسانک را باید در سال‌های دور جُست اما رویش پادکست به روزهای پایانی زمستان نود و هشت و آغاز قرنطینه و خانه‌مانی بازمی‌گردد. انسانک سِیر بی‌قرارانه‌ای در رخدادهای بی‌وقفه و گونه‌گون زندگی است؛ بنابراین چه از حیث موضوع و چه شمایل ارائه اپیزودها، تابع خطی ثابت نیست.

موضوع آن، گاه یک مکالمه تلفنی، گاه نمایش صوتی و گاه یک جستار نظری است. بنابراین به هر شکل که میل دارید بشنوید اما، ترجیح بر شنیدن به ترتیب حوادث است. انسانک ابتدا و میانه هرماه منتشر خواهد شد.

با این پادکست اولین بار در غربت و در پیاده روی شبانه آشنا شدم. صدای جذاب و خاص، متانت در سخت، فهرست واژگانی که آقای حسام ایپکچی استفاده می کرد، فضای متفاوت آن و مخصوصا انتخاب موسیقی های ناب من رو به خودش جذب کرد. برای اولین تجربه می توانید “حا ضاد را” را گوش کنید و لذت ببرید.

چنل بی

چنل‌بی (به انگلیسی: Channel B) یک پادکست رادیویی مستقل است که توسط علی بندری تولید می‌شود و در هر قسمت گزارش بلند یک ماجرای واقعی را که در یک رسانهٔ معتبر انگلیسی‌زبان منتشر شده با ترجمه به فارسی روایت می‌کند. علی بندری در پادکست چنل‌بی، قصه‌گویی را با نوعی از روزنامه‌نگاری تحقیقاتی و گزارش‌نویسی بلند تلفیق می‌کند و از لحنی ساده از عناصر داستانی در روایتش استفاده می‌کند. وی با این نوع روایت بسیار محبوب است.

اولین و جذاب ترین اپیزودی که به سفارش یکی از دوستان از چنل بی گوش دادم مربوط به داستان پسر جوانی به نام راس اولبریک است که بر اساس آرمان‌ها و عقایدش یکی از بزرگ‌ترین وبسایت‌های خرید و فروش مواد مخدر را راه اندازی می‌کند. این پادکست را می توانید از اینجا بشنوید.

بی پلاس

علی بندری در هر اپیزود این پادکست به معرفی یک کتاب غیر داستانی می پردازد و ایده ها و حرف های نویسنده کتاب را بررسی می کند.

۱

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *